Elastyczne panele OLED do oświetlenia pojazdu

Tylne światła OLED

Technika OLED umożliwia całkowicie nowe możliwości wzornictwa dla źródeł światła i wzbudza ogromne zainteresowanie wśród klientów przemysłu motoryzacyjnego. Lampy OLED są płaskimi źródłami światła, które osiągają wyższą jednorodność i które można wygaszać stopniowo i indywidualnie.

Szybki postęp techniki OLED

Kolejną nową wartością tej techniki jest jej elastyczność. Oprócz możliwości gięcia wypukłego i wklęsłego, źródła OLED charakteryzują wcięcia w obszarze oświetlenia. W ramach projektu R2D2 wspieranego przez Niemieckie Ministerstwo Edukacji i Badań (BMBF), badania były prowadzone w kierunku elastycznych źródeł OLED – zupełnie nowego zestawu możliwości dla projektantów. Elastyczne diody OLED firmy Osram ukształtowane zostały w trójwymiarowe moduły przez firmę Hella i zintegrowane w tylnych światłach zgodnie z designem opracowanym przez firmę Audi.

Ponieważ elastyczne źródła OLED składają się ze sterowanych, ściemnianych indywidualnie segmentów, nie potrzebują odbłyśników, światłowodów ani podobnych elementów optycznych, aby były widoczne z każdego punktu widzenia. Zaprezentowany przez Osram demonstrator tylnych świateł jest wykonany ze stali nierdzewnej jako podłoża, z solidnego materiału, który jest odpowiedni dla motoryzacji.

Dziś światło emitowane przez elastyczne źródła OLED spełnia już odpowiednie normy homologacji ECE dla światłości oraz emisji kolorów dla tylnych lamp pozycyjnych. Dzięki ukończonemu z sukcesem projektowi i pierwszym masowo produkowanym samochodom ze światłami OLED o bardzo niskim profilu, ale o sztywnej szklanej bazie pojawiającym się teraz na rynku, oczekuje się, że elastyczne diody OLED będą gotowe do produkcji seryjnej zaledwie za kilka lat.

Osram i projekt R2D2

Jako znany wytwórca oświetlenia OLED, Osram jest bezpośrednio zaangażowany w projekt oraz wspiera szybką i gruntowną ocenę wyników projektu. Wspomniany demonstrator tylnych świateł z elastycznymi źródłami OLED został stworzony w ramach tego projektu badawczego.

R2D2 pomoże w poznaniu przez szeroką publiczność możliwości wykorzystania źródeł OLED w zastosowaniach oświetleniowych i doprowadzi do dalszego postępu technicznego, który zapewni przewagę konkurencyjną niemieckim firmom.

Korzyści z tylnych świateł z elastycznmi źródłami OLED:

  • 2,5 wymiarowe źródło światła OLED
  • Poszczególne segmenty ściemnialne indywidualnie
  • Możliwe gięcie z krzywiznami wklęsłymi i wypukłymi
  • Design o swobodnej formie otwiera nowe możliwości
  • Wysoka jednorodność bez skomplikowanych rozwiązań zarządzania światłem

Więcej informacji:

Informacja prasowa: Osram prezentuje elastyczne diody OLED do oświetlenia pojazdów Tylne światła OLED do BMW M4 GTS
Demonstrator elastycznych diod OLED

Demonstrator z elastycznymi źródłami OLED

Narzędzia motoryzacyjne

Odkryj fascynujące interaktywne narzędzia OSRAM

Więcej informacji