Porady dotyczące zakupu kabli do ładowania pojazdów elektrycznych

Ładowanie samochodów elektrycznych

Jaki kabel do ładowania jest mi potrzebny?

Masz samochód elektryczny lub hybrydę plug-in i w związku z tym szukasz zestawu kabli, ale nie wiesz, czego potrzebujesz? Chcesz kupić samochód elektryczny i dowiedzieć się więcej o kablach do ładowania?

Cóż, pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć, jest to, że w pełni miedziane kable do ładowania pojazdów elektrycznych firmy OSRAM zapewniają stałe napięcie ładowania dla wszystkich pojazdów elektrycznych/hybrydowych oraz są trwałe i wodoodporne (IP65), dzięki czemu poradzą sobie z różnymi warunkami atmosferycznymi. Posiadają certyfikat IK10, aby wytrzymać trudne warunki.

Kolejne kroki to zrozumienie swojego pojazdu i sposobu jego ładowania.

Przejdźmy przez parę pytań:

Należy tutaj zrozumieć dwa terminy – Typ 1 i Typ 2.

Pojazd ma złącze ładowania typu 1 lub typu 2. Sprawdź w instrukcji pojazdu, który z typów potrzebujesz.

Możesz również spojrzeć na punkt połączenia pojazdu w następujący sposób:

  • Gniazdo Typu 1 jest 5-pinowe
  • Gniazdo Typu 2 jest 7-pinowe
Kable do ładowania pojazdów elektrycznych od OSRAM
Kable do ładowania pojazdów elektrycznych od OSRAM

Typ 1, 5-pinowy

Typ 2, 7-pinowy

Druga wtyczka na kablu ładującym jest przeznaczona do punktu ładowania. Publiczne stacje ładowania używają wtyczki Typu 2 lub mają podłączony kabel na stałe. Dedykowane do domu stacje ładowania pojazdów elektrycznych będą również Typu 2. Z tego powodu wszystkie nasze kable mają złącze typu 2 na końcu kabla po stronie stacji ładującej.

Kiedy spojrzysz na opis kabla, odnosi się on najpierw do wtyczki stacji ładującej, a następnie do wtyczki pojazdu.

  • Czy masz w domu stację ładowania?
  • Czy korzystasz z publicznych punktów ładowania?
  • Czy chcesz ładować ze standardowego gniazdka elektrycznego?

Oczywiście odpowiedzią mogą być wszystkie trzy.

Jeśli jednak planujesz, że będziesz ładować w domu lub w biurze, a nie ma tam dedykowanego punktu ładowania pojazdów elektrycznych, będziesz potrzebować kabli, które można podłączyć do standardowego gniazdka. Kable te określane są jako przenośne kable do ładowania. Po prostu wybierz kabel z typem złącza pojazdu, który pasuje do gniazda ładowania Twojego auta - Typ 1 lub Typ 2.

Jeśli ładujesz w domu lub pracy z dedykowanej stacji ładowania pojazdów elektrycznych lub korzystasz z publicznych stacji ładowania, musisz również dowiedzieć się więcej o stawkach ładowania – zobacz także pytanie 3 poniżej.

Przenośne kable Typu 1,
OSRAM BATTERYcharge 5PIN PORTABLE

Przenośne kable Typu 2,
OSRAM BATTERYcharge 7PIN PORTABLE

System zarządzania układem akumulatorów w samochodzie (BMS)

Różne punkty ładowania mają różne zasilanie, na przykład:

  • Zasilanie domowe, które większość z nas ma w naszych domach, jest jednofazowe - dostarcza do 3,6 kW.
  • Instalując w domu stację ładowania można zwiększyć moc jednofazową do 7,2 kW.
  • Komercyjne zasilanie jest znane jako trójfazowe. W oparciu o zasilanie prądem zmiennym (AC) zwiększa to moc do 22 kW.
  • Zazwyczaj każdy punkt ładowania powyżej 22 kW będzie zasilany prądem stałym (DC). Stawki są zróżnicowane i są klasyfikowane jako punkty szybkiego ładowania (np. 50 kW, 150 kW). Większość punktów ładowania DC ma kable przymocowane na stałe, aby zapewnić ich kompatybilność z wyższymi szybkościami ładowania. Dlatego musisz użyć kabla podłączonego do punktu ładowania.

System zarządzania układem akumulatorów w samochodzie (BMS) określa, jaka moc ładowania jest kompatybilna. BMS chroni pojazd przed przeładowaniem poprzez ograniczanie szybkości ładowania do wartości dostosowanej do specyfikacji ładowania pojazdu.

Stacje ładowania AC (prądem zmiennym)

Gama kabli do ładowania samochodów elektrycznych firmy OSRAM jest przeznaczona do ładowania prądem zmiennym do 22 kW.

W domowej stacji ładowania samochodów elektrycznych moc ładowania jest regulowana na 3,6 kW i 7,2 kW, co odpowiada mocy wyjściowej 16 amperów lub 32 amperów. Wartości te są oparte na zasilaniu jednofazowym. Różnica między nimi polega na szybkości ładowania – zobacz przykłady w tabeli:

Przykładowe czasy ładowania dla jednofazowych zasilaczy AC

Pojemność akumulatoraKable ładujące do pojazdów elektrycznych 16A (jednofazowe) o maksymalnej mocy 3,6kWKable ładujące do pojazdów elektrycznych 32A (jednofazowe) o maksymalnej mocy 7,2kW
30kWH8h4h
60kWH16h8h
90kWH24h12h

Wybór odpowiedniego kabla do szybkiego ładowania ma kluczowe znaczenie, aby skorzystać z szybszych prędkości ładowania. Korzystanie z kabla 16 A z punktem ładowania 32 A ogranicza prędkość ładowania do 3,6 kW, ponieważ BMS pojazdu kontroluje proces ładowania, aby chronić pojazd.

Gama kabli OSRAM, jeśli masz jednofazową ładowarkę domową 16 A o maksymalnej mocy 3,6 kW.

16A kable ładujące z wtyczką Typu 1

16A kable ładujące z wtyczką Typu 2

Gama kabli OSRAM, jeśli posiadasz jednofazową domową stację ładowania 32A o maksymalnej mocy 7,2 kW lub chcesz w przyszłości korzystać z szybszych domowych taryf ładowania.

32A kable ładujące z wtyczką Typu 1

32A kable ładujące z wtyczką Typu 2

Jeśli masz również możliwość ładowania w pracy, oznacza to, że masz dostęp do trójfazowego zasilania z sektora komercyjnego. Zasilanie prądem zmiennym zwiększa szybkość ładowania do 22 kW, czyli ładuje 3 razy szybciej niż jednofazowe źródła zasilania, a więc zapewnia 3 razy szybsze ładowanie. Jeśli chcesz skorzystać ze zwiększonej szybkości ładowania komercyjnego ze stacji z prądu zmiennego, będziesz potrzebować trójfazowego (3-fazowego) przewodu 32A.

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz kabla zastępczego, czy zapasowego, zalecamy wybór najlepszego kabla, aby skorzystać z szybszego ładowania - oszczędność czasu robi różnicę.

Przykładowe czasy ładowania dla zasilania jednofazowego i trójfazowego AC

Rozmiar akumulatora16A (jednofazowy) kabel do ładowania pojazdów elektrycznych o maksymalnej mocy 3,6kW32A (jednofazowy) kabel do ładowania pojazdów elektrycznych o maksymalnej mocy 7,2kW32A (trójfazowy) kabel do ładowania pojazdów elektrycznych o maksymalnej mocy 7,2kW
30kWH8h4h1,5h
60kWH16h8h3h
90kWH24h12h4,5h