Światła laserowe w nowym BMW 7

Technika laserowa od OSRAM – teraz już w kolejnym samochodzie premium!

Technika laserowa od OSRAM – teraz już w kolejnym samochodzie premium!

29.02.2016

Po modelu BMW i8, technika laserowa OSRAM została teraz ponownie zastosowana w przednich reflektorach nowego BMW serii 7. Moduł laserowy z trzema diodami wysokiej mocy opiera się na rozwiązaniu opracowanym przez laboratorium badawcze OSRAM Opto Semiconductor w Regensburgu. Laserowe wzmocnienie jest dodawane do świateł drogowych i zapewnia największy obecnie dostępny zasięg na drodze: do 600 metrów.

Moduł laserowy OSRAM zabudowany w pierwszym na świecie samochodzie produkowanym seryjnie z reflektorami laserowymi.

Według Hansa-Joachima Schwabe, dyrektora generalnego (CEO) działu Specialty Lighting w OSRAM: „Oprócz naszej pozycji jako lidera w dziedzinie technologii LED i laserowej, wykorzystanie światła laserowego stanowi kolejny etap oświetlenia pojazdów i demonstruje po raz kolejny nasze doświadczenie w zakresie systemów oświetleniowych.”.

OSRAM odegrał już kluczową rolę jako partner systemu w pracach badawczych nad światłami laserowymi dla reflektorów przednich BMW i8, który został wprowadzony na rynek w 2014 roku jako pierwszy na świecie samochód produkowany seryjnie wyposażony w reflektory laserowe. Ten sam moduł laserowy OSRAM jest montowany w nowym BMW serii 7.

Światła laserowe – kolejny etap rozwoju oświetlenia pojazdów

Wielką zaletą diod laserowych jest ich mały rozmiar: mogą generować dużo światła na bardzo małej przestrzeni. Dioda laserowa generuje niemal punktowo cały strumień świetlny na kilku mikrometrach, dzięki czemu zastosowana soczewka może być bardzo mała. Niezwykle wysoka światłość pozwala również na osiągnięcie bardzo dużego zasięgu. Dzięki temu w przyszłości reflektory przednie będą projektowane jako jeszcze mniejsze niż obecnie, bez ograniczania ilości światła emitowanego z reflektora. To połączenie designu i funkcjonalności oznacza, że światła laserowe oferują duży potencjał dla oświetlenia pojazdów przyszłości.