Bądź gotowy na to, co czeka Cię tej zimy

Wysokiej jakości oświetlenie, akcesoria i wyposażenie

Twój przewodnik po zimowej gotowości


Zbliża się "ciemna pora roku" - czas przygotować się na to, co nas czeka. Niezależnie od tego, czy chodzi o jazdę w warunkach słabej widoczności lub ulewnego deszczu, naprawę zamarzającego akumulatora czy radzenie sobie ze śliską nawierzchnią.


Ten pomocny przewodnik zawiera najważniejsze wskazówki dotyczące bezpieczeństwa na drodze zimą, a także wybór najwyższej jakości oświetlenia samochodowego, akcesoriów i wyposażenia, które zapewnią, że będziesz przygotowany na każde wyzwanie tej zimy.

Bądź gotowy na ekstremalną pogodę

Wskazówki dotyczące jazdy zimą

Opony zimowe są przeznaczone nie tylko na śnieg. Zapewniają lepszą trakcję, hamowanie i pokonywanie zakrętów w każdych warunkach zimowych - w tym na mokrej, oblodzonej i suchej nawierzchni. Jeśli jednak spodziewasz się śniegu, pamiętaj także o spakowaniu łańcuchów na koła.

Niższe temperatury często powodują gęstą mgłę. W takich warunkach należy jechać ostrożnie i włączyć światła przeciwmgielne lub światła mijania. Zachowaj ostrożność podczas używania świateł drogowych. Mogą one powodować więcej odblasków i jeszcze bardziej ograniczać widoczność.

Podczas jazdy trzeba zachować komfort. Jednak zimno niszczy akumulatory. Aby uniknąć dodatkowego obciążenia akumulatora, przed włączeniem ogrzewania lub podgrzewania siedzeń należy pozwolić alternatorowi popracować przez kilka minut.

Bądź gotowy do drogi

Kontrola przed podróżą

Ważne jest, aby regularnie sprawdzać swój pojazd. W oponach może zmniejszyć się ciśnienie powietrza, a akumulatory tracą pojemność w niskich temperaturach. BATTERYcharge 904 posiada specjalny tryb ładowania, który chroni akumulator w niskich temperaturach.

Urządzenie TYREinflate 450 doskonale sprawdza się w garażu jak i na drodze w ciemności - dzięki kierunkowemu światłu LED. Pamiętaj też, aby uzupełnić zimowy płyn do spryskiwaczy i upewnić się, że wycieraczki są w dobrym stanie.

Jazda z przepalonym reflektorem nigdy nie jest dobrym pomysłem. Ale zimą jest to szczególnie niebezpieczne. Trzymaj kilka zapasowych żarówek w samochodzie i poświęć kilka sekund na sprawdzenie świateł przed jazdą. I pamiętaj: jeśli lampa po jednej stronie jest uszkodzona, zawsze wymieniaj obie parami - istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że druga żarówka także wkrótce się przepali. Sprawdź szeroką gamę wysokiej jakości żarówek halogenowych oraz lamp ksenonowych i LED.

Bądź gotowy na naprawę

Zimowy zestaw awaryjny

Gdy jest mroźno lub pada deszcz, coś tak prostego jak zmiana opony może być poważnym wyzwaniem. Oprócz standardowego zestawu awaryjnego, upewnij się, że masz płaszcz przeciwdeszczowy, ciepłe i wodoodporne rękawice. Czasem przyda się nawet koc i łopata.

Przy tak niewielu godzinach światła dziennego i słabej widoczności, posiadanie latarki lub lampy inspekcyjnej w samochodzie jest mądrym pomysłem. LEDinspect MINI 250 doskonale nadaje się do napraw drogowych w zimie. Jest odporne na kurz i wodę oraz ma magnetyczną podstawę i tył, a także hak do zawieszania - dzięki czemu możesz trzymać ręce w cieple podczas kontroli pojazdu.

Jeśli musisz się zatrzymać, nie polegaj jedynie na trójkącie ostrzegawczym. Użyj LEDguardian ROAD FLARE Signal V161, który ma mocne światło, migające i obracające się w zakresie 360° dla zwiększenia widoczności.

Bądź gotowy na "ciemną porę roku"

Wskazówki dotyczące widoczności

Lampy LED świecą jaśniej, działają dłużej i wytwarzają mniej odblasków niż lampy ksenonowe lub halogenowe. Jeśli Twój samochód nie jest wyposażony w diody, porozmawiaj z profesjonalistą z branży motoryzacyjnej o możliwościach modernizacji. Dzięki zwiększeniu jasności nawet o 230%2 nasza gama produktów NIGHT BREAKER LED oferuje ulepszenia dla szerokiej gamy modeli samochodów - rozwiązanie, które jest dopuszczone do ruchu w wielu krajach europejskich. Poza tym, reflektory z czasem blakną. Profesjonalny test jasności należy przeprowadzać co najmniej raz w roku, najlepiej w październiku, zanim zrobi się zbyt ciemno.

Woda i śnieg powodują odblaski na drogach, zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia. Zachowaj ostrożność, zmniejsz prędkość i używaj świateł drogowych tylko na bardzo ciemnych drogach, gdy nie ma nadjeżdżających pojazdów. Jeśli masz problemy z widzeniem w nocy, możesz rozważyć zakup okularów z powłoką przeciwodblaskową.

Jeśli regularnie jeździsz po nieoświetlonych wiejskich drogach, zamontowanie dodatkowej lampy drogowej na dachu samochodu poprawi widoczność w warunkach słabego oświetlenia. Nasza homologowana lampa drogowa LEDriving Lightbar VX1000-CB DR SM4 jest wykonana z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu jest lekka i odporna na złe warunki pogodowe.

Bądź gotowy na zimowe wypady

Jak bezpiecznie podróżować

Jeśli wyjeżdżasz z miasta zimą, możesz napotkać miękkie, mokre podłoża - w takich warunkach o wypadek nietrudno. Latarka LEDguardian SAVER LIGHT PLUS jest jasna, wodoodporna i posiada dodatkową funkcję młotka awaryjnego, a także przecinak do pasów bezpieczeństwa.

Podczas jazdy na długich dystansach zawsze utrzymuj zbiornik paliwa powyżej poziomu rezerwy. Pozwoli to na utrzymanie pracy silnika w cieple - na wypadek konieczności zatrzymania się z powodu burzy lub mgły. Sprawdź prognozę pogody przed wyruszeniem w drogę i, jeśli to możliwe, przygotuj elastyczne plany.

Dodatkowe rady

  • Jeśli jeździsz po oblodzonych drogach, trzymaj w bagażniku worek piasku lub żwirek dla kota. Można go użyć do zwiększenia przyczepności pod oponami gdy przyjdzie się wydostać ze śliskiego dołka.
  • Jeśli jeździsz pojazdem elektrycznym i zwiedzasz nowe miasto, pobierz aplikację, która pokazuje wszystkie lokalizacje ładowania.
  • Jeśli Twój samochód ma dywaniki podłogowe z tkaniny, przykryj je lub wymień na gumowe na zimę, aby chronić je przed uszkodzeniem przez wodę.
  • W razie wypadku zła pogoda może spowolnić czas reakcji służb pomocniczych. Miej przy sobie coś do jedzenia i picia oraz w pełni zaopatrzoną apteczkę pierwszej pomocy.

Poznaj nasze produkty przygotowujące do drogi

1 Należy przestrzegać wszelkich specjalnych wymagań i przepisów obowiązujących w krajach poza Niemcami dotyczących używania i działania dodatkowego światła ostrzegawczego w ruchu drogowym.
2 W porównaniu z minimalnymi wymaganiami ECE R112. Dodatkowo o 50% mniejsze olśnienie.
3 Źródło światła LED dopuszczone do ruchu drogowego - dotyczy tylko wybranych krajów, w których istnieje procedura dopuszczeniowa lub do których ma zastosowanie równoważna procedura dopuszczeniowa, oraz modeli pojazdów i funkcji światła aktualnie wymienionych na liście kompatybilności. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.osram.com/nb-led.
4 Światła drogowe OSRAM LEDriving Driving Lights są homologowane zgodnie z normami ECE i dlatego mogą być instalowane i używane na drogach publicznych. Uwaga: Obowiązują specjalne przepisy dotyczące instalacji. Oprócz homologacji ECE produktu, należy przestrzegać indywidualnych wymagań i przepisów obowiązujących w poszczególnych krajach.