Nowoczesne oświetlenie LED w Kaplicy Sykstyńskiej

Film: tworzenie oświetlenia LED w Kaplicy Sykstyńskiej
"Copyright - Governatorato dello Stato della Città del Vaticano – Direzione dei Musei"

Ultranowoczesna instalacja LED będzie oświetlać wnętrza Kaplicy Sykstyńskiej od listopada 2014 roku. Arcydzieła znajdujące się w Kaplicy będą podziwiane przez 4,5 miliona zwiedzający rocznie w całkiem nowej odsłonie kolorystycznej, bowiem dotąd barwy słynnych fresków traciły swą wyrazistość, zwłaszcza w porze zmierzchu. 

Eksperci OSRAM opracowali system oświetlenia LED w ramach projektu wspieranego przez Unię Europejską, we współpracy z licznymi partnerami: konserwatorami sztuki, ekspertami w dziedzinie jakości i ochrony kolorów. Nowa instalacja podnosi intensywność światła pięcio- , a nawet dziesięciokrotnie, oddaje kolory bardziej zbliżone do rzeczywistości oraz oświetla wnętrze kaplicy w sposób harmonijny, czego zwiedzający wcześniej nie mogli doświadczyć.

Nowe oświetlenie LED w Kaplicy Sykstyńskiej Nowe oświetlenie LED składa się z trzech niezależnych instalacji:
1. Oświetlenie galerii skierowane na freski na ścianach i suficie.
2. Oświetlenie galowe, używane jako dodatkowe podczas specjalnych uroczystości i konklawe.
3. Oświetlenie fresku "Sąd ostateczny".

Projekt

Stworzenie nowego systemu oświetlenia w Kaplicy Sykstyńskiej było jednym z najtrudniejszych wyzwań w historii oświetlenia. Ścisłe wymogi konserwatorskie, konieczność opracowania nieolśniewającego oświetlenia, historyczna waga obiektu i unikalne na światową skalę dzieła sztuki wymagają opracowania wyjątkowej technologii o najwyższej jakości.  

Cele

  1. Najwyższy stopień ochrony dzieł sztuki w Kaplicy
  2. Znaczne zwiększenie poziomu natężenia oświetlenia, równomierności oświetlenia i ograniczenie olśnienia
  3. Podkreślenie kolorów fresków
  4. Znaczna oszczędność energii

Instalacja

Pierwszym etapem była analiza pigmentacji kolorystycznej fresków, przeprowadzona przez ekspertów kolorymetrii, bez fizycznego kontaktu z dziełem, w 280 jego punktach. Celem było określenie odbijanego spektrum światła. Wynik badania wyznaczył standard drobiazgowego dopasowania spektrum światła wytwarzanego przez oprawy LED tak, aby jak najlepiej oświetlić pełną paletę barw dzieł sztuki znajdujących się w Kaplicy. Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest możliwość takiego sterowania czterema kanałami barw (czerwonej, zielonej, niebieskiej oraz ciepłobiałej), by ukazać oczom zwiedzających freski takie, jak widział je Michał Anioł 500 lat temu. Eksperci ze strony Watykanu oraz firmy OSRAM określili temperaturę barwową światła w Kaplicy Sykstyńskiej na poziomie 3500 kelwinów. Tak zaawansowane dopasowanie oświetlenia jest możliwe wyłącznie dzięki technologii LED.

Specjalne oprawy zostały zainstalowane we wnętrzu Kaplicy na wąskim gzymsie na wysokości około dziesięciu metrów. Są ukryte przed oczyma zwiedzających i stwarzają wrażenie, że oświetlenie jest światłem dziennym wpadającym przez okna. Nowa instalacja pozwoliła też w 100% wyeliminować efekt olśnienia.

C 4000: oprawa LED dostosowana do potrzeb Specjalnie skonstruowana oprawa LED może zostać w specjalny sposób skalibrowana, w zależności od spektrum kolorów oświetlanego obiektu, poprzez cztery niezależnie sterowane kanały koloru.

Nowa, specjalna oprawa LED

Na potrzeby oświetlenia dla zwiedzających, 20 opraw LED zostało rozmieszczonych na każdej z wzdłużnych ścian Kaplicy, na gzymsach, zgrupowanych po cztery. Oprawy zawierają 140 wysokiej skuteczności diod (czerwonych, zielonych, niebieskich oraz białych) emitujących światło. Inteligentne zestawienie opraw zapewnia jednolite i nieoślepiajace oświetlenie. Oprawy zostały zaprojektowane jako bardziej smukłe, by z łatwością mogły zmieścić się na wąskim gzymsie. Każda z nich ma około 80 cm szerokości oraz około 100 mm głębokości licząc radiator. 

Zainstalowano również spoty LED, które zastąpiły poprzednie oświetlenie na specjalne uroczystości, takie jak targi, koncerty i, oczywiście, konklawe. 30 spotów LED o mocy 50 watów każdy zostało zainstalowanych, w grupach po trzy, pomiędzy oknami Kaplicy. Kiedy jest to konieczne, mogą być przesuwane na gzyms.

Szczegółowy obraz produktu

 

 

Wyniki

Temperatura barwowa wynosi 3.500 kelwinów, moc oświetlenia 50 do 100 luksów, and współczynnik CRI > 95. Arcydzieła w Kaplicy Sykstyńskiej są teraz oświetlone specjalnie dopasowanymi źródłami LED o wysokiej skuteczności. Całe oświetlenie jest wyposażone w możliwość ściemniania. Osoby zwiedzające Kaplicę mogą teraz w pełni podziwiać niezwykłą różnorodność kolorów i trójwymiarowe efekty w dziełach Michała Anioła. Historyczne freski są ponadto chronione lepiej niż kiedykolwiek, ponieważ źródła LED nie powodują takich uszkodzeń jak powszechnie stosowane oświetlenie. 

Pomimo, że oświetlenie jest znacznie bardziej intensywne i o wiele wyższej jakości, zużycie energii zostało obniżone (a co za tym idzie, również zużycie CO2) o co najmniej 90%. Dzięki temu obniża się obciążenie elektryczne Kaplicy - przy oświetleniu na potrzeby zwiedzania oraz uroczystości obciążenie spada z ponad 66 do mniej niż 6 kilowatów.

Poprawienie widoczności obrazów
 

Oszczędność energii do 90%
 

Europejski program wsparcia technologii LED

© 2017, OSRAM GmbH. Wszystkie prawa zastrzeżone.
LED Floater Headline