Globalne studium przypadku

Zapotrzebowanie na globalne zasoby
Z populacją oszacowaną obecnie na 7,2 miliarda ludzi i według prognoz mającą wzrosnąć do 9,6 miliarda ludzi w 2050 roku potrzebne są technologie progresywne, które w pełni wykorzystają zasoby Ziemi. Woda jest najistotniejszym z zasobów naturalnych. Ilość słodkiej wody dostępnej dla człowieka nigdy nie ulegnie zmianie, jednakże nasze na nią zapotrzebowanie ciągle wzrasta. W ciągu ostatnich 100 lat zużycie wody na świecie wzrosło czterokrotnie. W tym samym czasie spadła jej jakość.

Rezerwy wody słodkiej są rozmieszczone tak nierównomiernie jak ziemska populacja. Obecnie większa część populacji żyje w zacofanych gospodarczo krajach, gdzie więcej niż miliard ludzi nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Wzrost liczby populacji idący w parze z uprzemysłowieniem słabo rozwiniętych państw spowoduje obciążenie ograniczonych zasobów wodnych. I jedna rzecz jest pewna: jakikolwiek niedobór wody pitnej będzie miał druzgocące skutki dla ludzi, których życie jest od niej zależne.

Globalna urbanizacja
Na całym świecie ludzie opuszczają tereny wiejskie i wybierają miasta. Szybki rozwój ośrodków miejskich doprowadził do obciążenia ich systemów, gdyż według planów miały być one zamieszkiwane przez mniejszą liczbę ludności. Z powodu przeludnienia niefiltrowane ścieki odprowadzane są do wód gruntowych. W konsekwencji oczyszczalnie ścieków są przeciążone i nie są w stanie zapewniać stałej jakości wody. Niestety wynikiem tego jest zanieczyszczona drobnoustrojami woda z kranu.

Ludność mobilna

Ludzie zamieszkujący kraje rozwinięte są przyzwyczajeni do wody z kranu o wysokiej jakości. Jako że zniknęły bariery związane z podróżowaniem i ludzie z tych krajów podróżują po świecie, również nieumyślnie łapią choroby bakteryjne poprzez kontakt z zanieczyszczoną wodą pitną. W popularnych kierunkach azjatyckich i południowoamerykańskich turyści muszą polegać na butelkowanej wodzie, przyczyniając się do rosnącego problemu związanego z odpadami plastikowymi, bądź ponieść ryzyko zachorowania na infekcję bakteryjną.

Rozwiązanie: Światło UV do dezynfekcji
Światło ultrafioletowe oferuje rozwiązanie dla problemów związanych z zanieczyszczoną wodą. Domowe systemy UV — zintegrowane z systemami wodno-kanalizacyjnymi oraz przenośne filtry UV do zastosowań w każdym miejscu — zawsze umożliwiają dostęp do czystej i bezpiecznej wody, gdziekolwiek mieszkasz, gdziekolwiek podróżujesz.

Poprzednie przypadki

2003: Jamika, Indonezja
Tylko w jednym domu w Jamice jest bieżąca woda. Wszyscy inni mieszkańcy każdego dnia czerpią wodę ze studni lub z rzeki. W większości woda jest zanieczyszczona, gdyż rzeka pełni funkcję łaźni publicznej.

2008: Delhi, Indie
Delhi miało być miastem zamieszkiwanym przez 1,4 miliona mieszkańców, jednak obecnie jest domem do 14 milionów ludzi. Mimo że urzędnicy chcą zapewnić stale czystą wodę wszystkim rezydentom i odwiedzającym, Delhi boryka się z dużą ilością ścieków. Przeciążone oczyszczalnie ścieków nie są w stanie zapewnić oczyszczonej wody pitnej.

2009: Kalemie, Demokratyczna Republika Konga
W Afryce jest wysokie zapotrzebowanie na wodę, ale również jest tam wiele wielkich jezior, które mogłyby tę potrzebę zaspokoić. W Wielkich Jeziorach Afrykańskich takich jak Tanganika w Demokratycznej Republice Konga, u którego to brzegu leży Kalemie jest więcej wody niż potrzeba. Jednakże wyzwanie stanowi jej oczyszczenie j dostarczenie do odległych obszarów.

2014: Pekin, Chiny
Około 60 procent wody gruntowej w Chinach nie nadaje się do picia ze względu na zanieczyszczenia. Jak donosi Agencja Informacyjna Xinhua podczas ostatnich pomiarów jakość wody w 203 miastach oceniona została jako „bardzo słaba” bądź „bardzo zła”.

2014: Užice, Serbia
Przez ponad trzy tygodnie mieszkańcy Užice w Serbii nie mieli dostępu do wody pitnej. Toksyczna bakteria zainfekowała jezioro, z którego miasto pozyskiwało słodką wodę. Każdego dnia mieszkańcy czekali w kolejkach przed zbiornikowcami i cysternami, aby otrzymać swój przydział wody. Niestety, takie przypadki będą się zdarzać, gdyż wiele serbskich zbiorników słodkowodnych jest siedliskiem podobnych bakterii.

2015: Meksyk, Meksyk
W stolicy Meksyku około 1,25 miliona ludzi żyje bez dostępu do bieżącej wody, a kolejny milion ma dostęp nieregularny. Jako że przez osiem miesięcy w roku pada deszcz, woda opadowa jest oczywistym rozwiązaniem obecnie wykorzystywanym przez osoby o mniejszym szczęściu, które to gromadzą wodę i używają jej bez wcześniejszego oczyszczania; choć ten sposób zapewnia dużą ilość potrzebnej wody, naraża dużą część populacji na infekcje bakteryjne.

Inne obszary zastosowań z wykorzystaniem promieniowania ultrafioletowego

Oświetlenie medyczne

Rtęciowe lampy wyładowcze stosowane są podczas wybielania zębów i w trakcie utwardzania wypełnień kompozytowych światłem niebieskim.

Więcej

Pułapki na owady

Chroń żywność, odstraszając owady – skuteczne, wolne od chemii zwalczanie szkodników

Więcej

Kontakt

Profesjonalne zastosowania przemysłowe (EN/DE)
pon.–pt. od 9:00 do 18:00
(czas CET)