Oświetlenie OSRAM w Bazylice Św. Piotra w Rzymie

Bazylika Św. Piotra w Rzymie - Prawa autorskie Reverenda Fabbrica di San Pietro

Prawa autorskie Reverenda Fabbrica di San Pietro

Instalacja nowego oświetlenia w Bazylice Św. Piotra ukończona

Jedna z najbardziej fascynujących świętych budowli, centrum Rzymskiego Kościoła Katolickiego i cel podróży milionów ludzi z całego świata – Bazylika Św. Piotra w Rzymie. Jej piękno jest oszałamiające, a teraz może zachwycać bardziej niż kiedykolwiek. Technologia LED OSRAM najnowszej generacji dociera do najwyższych kopuł i stawia w pełnym świetle, do tej pory niewidoczne, pełne piękno dzieł sztuki.

Prace montażowe nowego oświetlenia w Bazylice Św. Piotra prawie dobiegły końca. Podczas fazy montażowej, na wysokości dochodzącej nawet do 110 metrów, zostanie położone prawie 20 kilometrów kabli i 780 specjalnych opraw oświetleniowych LED.

Właśnie odbyła się uroczysta inauguracja w jednym z największych kościołów na świecie, który stanowi jednocześnie centrum chrześcijaństwa katolickiego. Od teraz bazylika będzie rozświetlana nowym światłem stu tysięcy żarówek LED

Prawa autorskie Reverenda Fabbrica di San Pietro

Zobacz nowe oświetlenie Bazyliki Św. Piotra w 3D

W celu rozpoczęcia animacji 3D kliknij na zdjęcie na ekranie komputera. Po otworzeniu się filmu wybierz język i postępuj zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami. Do poruszania się po ekranie należy używać myszy.

Wrażenia 3D będą jeszcze pełniejsze przy użyciu telefonu komórkowego z okularami 3D albo okularów VR. Pozwala to na prawdziwe zanurzenie się w animacji. Wystarczy podnieść wzrok na freski na sklepieniach Katedry Św. Piotra. Prosimy otworzyć animację na smartfonie przy pomocy tego linku

Uwaga: Oglądanie animacji 3D przy użyciu sprzętu VR może spowodować utratę równowagi. Film należy oglądać na siedząco.

Kliknij tutaj!

Systemy oświetleniowe OSRAM już wcześniej dowiodły swojej jakości oświetlając Kaplicę Sykstyńską, Stanze Watykańskie a także Plac Św. Piotra. Projekt w Bazylice św. Piotra połączy umiejętności techniczne Departamentu Służb Technicznych Administracji miasta-państwa Watykanu i zaawansowaną cyfrową technologię oświetleniową OSRAM. „Zdobyliśmy światowe uznanie za zastosowanie najnowocześniejszych systemów oświetleniowych LED w Kaplicy Sykstyńskiej”, powiedział Olaf Berlien, CEO OSRAM Licht AG. „Jesteśmy bardzo podekscytowani tą nową możliwością zademonstrowania naszych umiejętności w dostarczaniu skomplikowanych rozwiązań na dużą skalę przy okazji projektu w Bazylice Św. Piotra.”

OSRAM i Departament Służb Technicznych Watykanu wspólnie podejmują się realizacji nowego programu oświetlenia Bazyliki Św. Piotra.

Bazylika jest największym kościołem na świecie i centrum katolicyzmu. Gubernatorat Państwa Watykańskiego i biuro Fabbrica di San Pietro do odnowienia oświetlenia wnętrza Bazyliki wybrali technologię OSRAM LED. Nowe oświetlenie ukaże wnętrze w całej swojej wspaniałości, mocy i złożoności architektonicznej. Innowacyjne rozwiązania LED dostarczą unikalnych wrażeń, podobnie jak w przypadku instalacji oświetlania w Kaplicy Sykstyńskiej w 2014, a także pozwolą na oszczędność energii nawet o 90 procent.

Bazylika Św. Piotra może pomieścić 20 tysięcy wiernych. Ma około 190 metrów długości, trzy nawy, każda o szerokości 58 metrów, nawę centralną, która w najwyższym punkcie mierzy 45,5 metra oraz kopułę ze szczytem na wysokości 136 metrów. Wnętrze, ze swoimi rozległymi mozaikami, jest skarbnicą niektórych z najsłynniejszych dział sztuki na świecie, takich jak Baldachim Berniniego czy Pieta Michała Anioła.

Oświetlenie można dostosować odpowiednio do okazji, kiedy budowla będzie już w użytku. Nowy system oświetleniowy podkreśli właściwości zastosowanych materiałów i samej budowli, w szczególności plastyczność konstrukcji, jej marmury i architekturę. Wyborów dokonano po konsultacji ze Służbami Technicznymi Gubernatoratu Państwa Watykan, biurem Fabbrica di San Pietro i ekspertami w dziedzinie sztuki z Muzeów Watykańskich.

Wspaniałe widoki

100 000 żarówek LED o dużej mocy zintegrowanych w około 780 specjalnie zaprojektowanych oprawach

100 000 żarówek LED o dużej mocy, wyprodukowanych w fabryce w Ratyzbonie, wraz ze statecznikiem, zintegrowano w około 700 specjalnie zaprojektowanych oprawach. Są dyskretne i nie rzucają się w oczy. Nie emitują promieniowania UV, chroniąc dzieła sztuki przed zniszczeniem.

Po zastosowaniu systemu cyfrowego oświetlenie w Bazylice Św. Piotra będzie nawet dziesięciokrotnie silniejsze niż wcześniej i będzie pobierać do 90 procent mniej energii. Liczba samych oprawek także zmniejszy się o 80 procent w porównaniu z wcześniejszym rozwiązaniem.

Oświetlenie pośrednie na kopułowatych sklepieniach dzięki bardzo ciepłemu białemu światłu w szczególności wydobędzie złote odcienie sklepienia. Natomiast detale największej na świecie mozaiki, pokrywającej powierzchnię około 10 tysięcy metrów kwadratowych, zobaczymy w całej swojej, wcześniej niewidzianej, wspaniałości. Nawet 45 tysięcy osób codziennie odwiedzających bazylikę będzie mogło doświadczać tej niezwykle wyjątkowej atmosfery dzięki bezpośredniemu oświetleniu posadzki i ścian.

Dzieło zostało ukończone w projektach w Kaplicy Sykstyńskiej, Stanzach Rafaela i na Placu Św. Piotra.

Kontakt dla mediów „Bazylika Św. Piotra"