Białe LED w oświetleniu ulicznym – funkcjonalne, bezpieczne i skuteczne

Bezpieczne, funkcjonalne, naturalne i skuteczne. Białe światło poprawia komfort mieszkańców miast i zapewnia większe bezpieczeństwo na ulicach. Białe LED zachwycają wysoką skutecznością świetlną, dobrym rozsyłem światłości i małym zużyciem energii. Jako lider w branży oświetleniowej, firma OSRAM kładzie duży nacisk na rozwój trwałych, wydajnych LED.

Białe światło w mieście

W toku ewolucji ludzkie oko przystosowało się jasnego, białego światła słonecznego. Nie dziwi zatem fakt, że sztuczne światło białe jest uważane za szczególnie naturalne. Mimo tego, preferowanym przez wiele lat rozwiązaniem w oświetleniu drogowym były wysokoprężne lampy sodowe. W porównaniu do używanych wcześniej wysokoprężnych lamp rtęciowych, wysokoprężne lampy sodowe mają wyższą skuteczność świetlną i dłuższą trwałość. Jednakże ich żółtawe światło utrudnia rozpoznawanie barw w nocy i nadaje obiektom i budynkom nienaturalny wygląd. Dlatego władze miejskie i projektanci oświetlenia coraz bardziej skłaniają się ku białemu oświetleniu ulicznemu. Coraz częściej też ich wybór pada na LED.

 

Potencjalne oszczędności dzięki oświetleniu ulicznemu LED

W porównaniu do używanych przedtem wysokoprężnych lamp rtęciowych, użycie LED w oświetleniu ulicznym w przyszłości pozwoli na redukcję zużycia energii nawet o 80%. Duże oszczędności zagwarantuje również wymiana na LED z pozoru energooszczędnych wysokoprężnych lamp sodowych.

Białe światło zapewnia większe bezpieczeństwo

Białe światło LED w dużej mierze może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w mieście. Bardzo dobra skuteczność świetlna oraz pozornie większa jasność białego światła sprawia, że przedmioty, osoby i budynki są łatwiej rozpoznawalne. To z kolei przekłada się na mniejszą liczbę wypadków. Badania wykazały, że kierowcy dostrzegają osoby poruszające się krawędzią drogi o wiele wcześniej i z większej odległości, jeśli droga ta oświetlona jest białym światłem. Dzięki niemu również piesi są w stanie rozpoznać przeszkody szybciej niż gdy drogę oświetla żółtawe światło wysokoprężnych lamp sodowych.

Inną zaletą białego światła LED jest to, iż pozwala ono obniżyć poziom przestępczości. Poprzez lepszą widoczność i rozpoznawalność osób, przestępstwa są łatwiejsze do wykrycia. Co więcej, białe światło poprawia także jakość obrazu z systemów nadzoru wideo.

Zalety białych LED

Biel nie zawsze jest biała. Dzieje się tak dlatego, że źródła światła sztucznego emitują światło o różnej temperaturze barwowej: od zimnej do ciepłej bieli.  Ciepłe światło o temperaturze barwowej ok. 3000 K nadaje się np. do oświetlenia miejskich placów lub deptaków. Natomiast neutralne białe światło to dobre rozwiązanie dla zwiększenia bezpieczeństwa na ulicach. Z kolei dobrze dobrane chłodnobiałe światło pozwala na podkreślenie struktury niektórych materiałów w obiektach architektonicznych. Chłodniejsze światło jest idealne m.in. dla szkła i stali, podczas gdy elewacje ceglane wyglądają bardziej naturalnie przy świetle ciepłym.

Naturalne efekty świetlne

Dlaczego białe oświetlenie drogowe postrzegamy jako jaśniejsze od sztucznego światła żółtego? Na drodze ewolucji ludzkie oko dostosowało się do naturalnego światła białego. W oku istnieją dwa rodzaje komórek czuciowych, które odbierają bodźce przy różnej intensywności światła.  

Zgodnie z popularnym powiedzeniem „w nocy wszystkie koty są czarne " nie jest możliwe zobaczenie wszystkich szczegółów w ciemności. Przy niskim poziomie jasności aktywują się tylko komórki czuciowe, które nie pozwalają postrzegać barw, ale w zamian są bardziej wrażliwie na światło niebieskie. Chaber, na przykład, przy silnym świetle księżyca zachowa swój niebieski kolor, natomiast mak będzie przez nas postrzegany jako wyblakły. Dzieje się tak dlatego, że komórki czuciowe znacznie gorzej reagują na światło żółte i czerwone. Niski poziom jasności powoduje, że oświetlenie drogowe o białym świetle (z większą domieszką niebieskiego) jest postrzegane jako jaśniejsze niż światło żółte z niewielkim dodatkiem niebieskiego lub bez niego. Oprawy z białymi LED są więc jaśniejsze niż lampy sodowe, nawet jeśli ilość emitowanego światła jest identyczna.

Niestety, większość badań oświetlenia zewnętrznego jest wykonywana nieprawidłowo, ponieważ nie przyjmuje jako punktu wyjścia czułości ludzkiego oka. Poziom jasności oświetlenia drogowego powinien być dopasowany do percepcji, jaką ma ludzkie oko podczas zmierzchu.

Wielu urbanistów już bierze ten fakt pod uwagę przy planowaniu oświetlenia przestrzeni miejskiej i stawia na źródła emitujące światło białe. Dzięki zastąpieniu światła żółtego światłem białym można obniżyć poziom jasności, a tym samym zużycie energii, bez żadnego uszczerbku dla jakości światła i komfortu mieszkańców. Zmniejsza się w ten sposób nie tylko koszty zasilania, ale również zwiększa bezpieczeństwo przestrzeni miejskiej, co potwierdziły przeprowadzane w ciągu ostatnich lat liczne badania.

Idąc w tym kierunku, niektóre kraje takie jak Wielka Brytania zmieniły nawet lokalne przepisy dotyczące oświetlenia drogowego po to, by zredukować koszty, chronić środowisko i uczynić swoje miasta bardziej przyjaznymi (patrz: norma BS5489-1 + A2).   

Białe światło LED firmy OSRAM

W laboratorium badawczym firmy OSRAM od dawna prowadzone są intensywne prace nad udoskonaleniem białych LED. Projekty oświetlenia zrealizowane w technologii LED zachwycają swoim ciepłym, białym i odprężającym światłem o temperaturze barwowej odpowiadającej szczytowym wartościom rozkładu Plancka.

Katalog LED/LMS

Studium przypadku OSRAM

Wyjątkowe instalacje wzorcowe na całym świecie

Rozwiązania oświetleniowe firmy Traxon / e:cue

Zrównoważony rozwój w firmie OSRAM:

Systemy sterowania oświetleniem

© 2017, OSRAM GmbH. Wszystkie prawa zastrzeżone.
LED Floater Headline