Wyniki badań: prawidłowe oświetlenie wzmacnia dobre samopoczucie

Światło niebieskie wzmacnia dobre samopoczucie.
06.12.2013
Zastosowanie:  Oświetlenie ogólne, Światło poprawia jakość życia, Zastosowanie w medycynie
Technologia:  Statecznik elektroniczny, Świetlówki, LED, Systemy Sterowania Oświetleniem (LMS), Oprawy
Grupa docelowa:  Architekci, Miasta i gminy, Elektrycy, Opieka medyczna

Wyniki badań: prawidłowe oświetlenie wzmacnia dobre samopoczucie

W samą porę firma OSRAM i „Bergische Universität Wuppertal” prezentują interesujące wyniki badań – zimową chandrę można przezwyciężyć odpowiednim światłem.

Dobra kondycja w ciągu dnia oraz spokojniejszy i głębszy sen w nocy mogą w znacznym stopniu wzmocnić dobre samopoczucie w sezonie jesienno-zimowym. To wyniki badań przeprowadzonych przez prof. dr. Jarka Krajewskiego z „Bergische Universität Wuppertal”, w których wykorzystano rozwiązanie oświetleniowe firmy OSRAM w hotelu „Jammertal Golf und Spa Resort” w miejscowości Datteln (Niemcy).

Połowie z całkowitej liczby 80 gości zapewniono normalne warunki oświetlenia, typowe w hotelu. Druga część spędziła dwudniowy pobyt w warunkach oświetleniowych podobnych do naturalnych, które pobudzają ludzkie ciało w ciągu dnia i pozwalają odczuć zmęczenie wieczorem. Ta grupa wyróżniała się lepszymi zdolności do koncentracji w ciągu dnia i mniejszymi problemami ze snem w nocy. Wprowadzono długotrwałe stateczniki elektroniczne, zastosowano czujniki ruchu oraz mierzono poziom kortyzonu (hormon stresu) i melatoniny (hormon odpowiedzialny za sen).

„Wyniki wyraźnie wskazują, że możemy zapobiegać zimowemu znużeniu we własnym domach.” - podkreśla dr Andreas Wojtysiak, biolog firmy OSRAM. „Ważne jest zapewnienie wystarczającej ilości światła o chłodnej temperaturze barwowej – np. światła emitowanego przez lampy fluorescencyjne lub LED o białym światłe dziennym z odcieniem niebieskim – ponieważ zapewnia pobudzenie. Natomiast lampy o niskiej proporcji odcienia niebieskiego w widmie światła należy preferować w godzinach wieczornych – np. lampy halogenowe lub LED o ciepłym białym światłe z odcieniem czerwonym – ponieważ powodują zmęczenie ludzkiego organizmu. Zimą ważne jest spędzanie możliwie dużo czasu na świeżym powietrzu – naturalne światło dzienne jest najkorzystniejsze dla naszego ciała.”

W skrócie: smugi światła przezwyciężają zimową chandrę

W ciągu dnia

• Ważne: upewnij się, że jesteś wystawiony na odpowiedznią ilość światła o chłodnej temperaturze barwowej!
• Prawidłowe oświetlenie: lampy fluorescencyjne lub LED o białym światłe dziennym z odcieniem niebieskim

Wieczorem

• Ważne: należy stosować lampy o niskiej proporcji odcienia niebieskiego!
• Prawidłowe oświetlenie: lampy halogenowe lub LED o ciepłym białym światłe z odcieniem czerwonym

Informacje ogólne

• Ważne: należy spędzać możliwie dużo czasu na świeżym powietrzu, wykorzystując zalety naturalnego światła dziennego!
Aktualności OSRAM

© 2017, OSRAM GmbH. Wszystkie prawa zastrzeżone.
LED Floater Headline